Davut Nuriler Web Sitesi

Özgeçmiş

Davut Nuriler – Özgeçmiş

1951 yılında dağılan Yugoslavya’nın Sırbistan Federal devletinin Sancak bölgesinde bulunan Yeni Pazar şehrinde Dünyaya geldim. 1958 yılında zorunlu göçle Türkiye’ye gelerek İzmir-Altındağ’a yerleştik.

İlköğrenimimi Altındağ Evrenesoğlu İlkokulu’nda bitirdim. İzmir Namık Kemal Lisesindeki orta tahsilimden sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesinde Malzeme ve Metalürji Mühendisliği bölümünü 1978 yılında bitirdim. İzmir Demir-Çelik fabrikasında üç yıl çalıştıktan sonra askere gittim.

Askerlikten sonra İstanbul’da Çelik Endüstrisi Türk A.Ş’de yöneticilik yaptım. Profesyonel yöneticilik yaparken siyasete, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ekibinde Anavatan Partisi kuruluş çalışmalarına iştirakle başladım. 1983-1990 yılları arasında Anavatan Partisi’nde Fatih İlçe Sekreterliği, Fatih İlçe İkinci Başkanlığı ve İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliği yaptım. Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanlığı yaptığı yıllardan, 1993 yılındaki vefatına kadar Balkanlarla ilgili işlerde fahri danışmanlığını yaptım.

1990 yılından yani Yugoslavya’nın dağılma sürecine girdiğinden bu tarafa cereyan eden olayların içinde yer aldım. 1992’de Bosna Hersek’in bağımsızlığını kazanması ile uğradığı saldırılar sebebi ile girilen kanlı dönemde, Türkiye ile Bosna-Hersek arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulundum, öncülük ettim. O zamana kadar herhangi bir sivil toplum kuruluşu bulunmayan Boşnak kökenlilerin bu ihtiyacının giderilmesine yönelik çalışmalarda aktif olarak bulundum. Bonsa-Sancak ve Rumeli adı altında kurulan vakıf ve derneklerin oluşumu bu şekilde gerçekleşmiş oldu.

1995 yılında Bosna Hersek’te sağlanan barış ile Türkiye, Bosna-Hersek arasında ticari ve iktisadi ilişkilerin arttırılmasına yönelik faaliyetlerde bulundum. Türkiye’den Bosna-Hersek’e yatırımlar yapılmasıyla ilgili olarak çalıştım. Bizzat kendim de yatırımcı olarak Bosna-Hersek’in Tuzla şehrinde aralıklarla bir kaç yıl çalıştım. 1998 yılında Bosna-Hersek’te Barış Koruma Gücü olarak faaliyet gösteren TSK mensubu Binbaşı Hürriyet Uğurcan ile birlikte Fojnica şehrinde Katolik manastırında beş asırdan beri saklanan Fatih Sultan Mehmed’e ait AHİDNAME‘Yİ üç dilde bir tablo haline getirerek dünyaya tanıttık. Evli ve üç kız, beş erkek çocuk babasıyım.

2003 yılında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlık görevini alması ile Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’ne atandım. Türk İşbirliği Ve Kalkınma Ajansı TİKA’nın Saraybosna Koordinatörlüğünü 2005 yılına kadar yaptım. 2010 yılından bu güne kadar Ulaştırma Denizcilik Ve Haberleşme eski bakanı Binali Yıldırım’ın İzmir özel danışmanlığını yaptım.

Son 4 yıldan bu tarafa eski Yugoslavya ile ilgili çalışmalarımın yanı sıra Bulgaristan’da yaşayan soydaşlarımızla, oradan göçmüş Türkiye’de yaşayan göçmenlerimizin problemleri ile ilgili çalışmalar yapıyorum. Bu çalışmalar arasında 2011 yılında başlattığımız  ve bugüne kadar 5000 civarında soydaşımızın Türk Vatandaşlığına alınması hususunu zikredebiliriz.

0535 221 59 31

E mail: davutnuriler@gmail.com                                                                    Davut NURİLER

 

1978 – 1981

İzmir Demir-Çelik A.Ş.

1981 – 1984

Çelik Endüstrisi Türk A.Ş

1983 – 1990

ANAP Fatih İlçe Sekreterliği, Fatih İlçe İkinci Başkanlığı ve İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliği

1989 – 1993

Turgut Özal Fahri Danışmanlığı

2003 – 2005

Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) Saraybosna Koordinatörlüğü

2010 – 2014

Ulaştırma Denizcilik Ve Haberleşme eski bakanı Binali Yıldırım İzmir Özel Danışmanlığı

2003 – 2015

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği